Wyślij odpowiedź

Wyślij odpowiedź

Uwaga - podczas czytania wysłano nową odpowiedź, może chcesz przejrzeć swoją wiadomość?
Nazwa:
Temat:
Ikona wiadomości:

Weryfikacja:

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć


Podgląd wątku

Wysłany przez: Diana Sinkiewicz
« dnia: 09 Czerwiec 2020, 11:28:53 »

Odświeżamy wątek wentylacji hal basenowych - niedługo odbędzie się bezpłatny webinar, który powinien wyczerpująco potraktować ten temat. Więcej informacji znajdziecie na profilu FB portalu. Zapisujcie się: https://www.menerga.com/index.php?id=3298&L=46
Wysłany przez: Schodyvom
« dnia: 25 Marzec 2020, 07:46:59 »

Ale chyba juz znalazlem :)
Wysłany przez: Łukasz
« dnia: 30 Listopad 2015, 15:47:53 »

Dla zwolenników mniej zaawansowanych elektronicznie układów  informujemy ,że osuszacze SBA są dostępne również z higrostatem oraz termostatem mechanicznym.
A który wypada lepiej? Przydałoby się jakies porównanie.
Wysłany przez: Grzegorz Pukalski
« dnia: 02 Listopad 2015, 19:09:34 »

Dla zwolenników mniej zaawansowanych elektronicznie układów  informujemy ,że osuszacze SBA są dostępne również z higrostatem oraz termostatem mechanicznym.  Gaz R407C niebawem zostanie wycofany ,ten lub przyszły rok najprawdopodobniej , więc osobiście namawiam do wybierania urządzeń z R410A. Mamy wiele urządzeń pracujący z układami elektronicznymi sterującymi  systemami HVAC ponad 3 lata bezawaryjnie i komfort dla użytkownika jest nieporównywalnie większy.  Termostat mechaniczny potrafi mieć fabryczną niedokładność regulacji +/- 2*C  co daje nam możliwe wahania temperatury  od 30 do 34 *C przy nastawie +32*C . Klient wybierający mechaniczne sterowanie z miejsca zgłasza awarię tak działającego osuszacza  z nagrzewnicą powietrza.   
Wysłany przez: Ciekawy
« dnia: 02 Listopad 2015, 14:33:45 »

Montowałem urządzenia KAUT ponad 10 lat temu i działają do dzisiaj bez awaryjnie , fakt gaz jest 407 ale bez przesady w wielu innych urządzeniach nadal jest używany , kaut to solidna niemiecka robota . Higrostat elektroniczny często ulega awarii dlatego mechaniczne rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze ,
jak większość rozwiązań starego typu. Obecnie wszędzie nam wciskają elektronikę tylko po 2-3 latach działania urządzenia okazuje się że wymaga remontu.
Wysłany przez: Grzegorz Pukalski
« dnia: 27 Październik 2015, 17:40:24 »

Jak będę miała swój basen to z pewnością skorzystam z usług firmy Calorex i zakupię u nich przydatne urządzenia. Z tego co czytam to można dzięki nim dużo zaoszczędzić. Z jednej strony wiąże się to właśnie z oszczędnością pieniędzy, ale z drugiej (według mnie ważniejszej) nasze zachowanie jest przyjazne dla środowiska.

Planując swój basen w harmonii ze środowiskiem i niskimi kosztami eksploatacji proponuję upewnić się czy nie ma lepszych rozwiązań. Ja zaproponowałbym wentylacyjną centralę basenową UTA ,która korzysta z aktualnie dostępnych najbardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. Ekologiczny czynnik chłodniczy R410A oraz układ poczwórnego odzysku ciepła.   
Wysłany przez: Grzegorz Pukalski
« dnia: 27 Październik 2015, 17:24:55 »

Urządzenia marki KAUT mogę porównać do sprzedawanego przez nas modelu SBA - jest to ten sam typ pomieszczeniowego, ściennego osuszacza powietrza.
Osuszacze SBA pracują na ekologicznym czynniku chłodniczym R410A, a KAUT na wycofywanym powoli R407C o gorszych parametrach pracy.
SBA to możliwość precyzyjnego sterowania i utrzymywania parametrów powietrza poprzez elektroniczny sterownik, KAUT posiada mechaniczny higrostat wbudowany w obudowę.
Osuszacze SBA można zamówić w wersji kanałowej - do montażu poza pomieszczeniem hali basenowej i nie eksponować pracujących urządzeń użytkownikom basenu....
SBA posiadają możliwość doposażenia osuszacza o nagrzewnicę dogrzewającą powietrze :wodną lub elektryczną.
Wysłany przez: Calorex
« dnia: 26 Październik 2015, 16:30:46 »

KAUT to osuszacz wyprodukowany przez firmę CALOREX na rynek niemiecki, po zdjęciu obudowy z napisem kaut dostaniemy typowy osuszacz marki CALOREX
Wysłany przez: paweł
« dnia: 23 Październik 2015, 13:34:56 »

Czy zna pan urządzenia niemieckiej firmy KAUT ? Czy można je porównać do waszych  osuszaczy?
Wysłany przez: magda
« dnia: 08 Październik 2015, 09:44:08 »

Jak będę miała swój basen to z pewnością skorzystam z usług firmy Calorex i zakupię u nich przydatne urządzenia. Z tego co czytam to można dzięki nim dużo zaoszczędzić. Z jednej strony wiąże się to właśnie z oszczędnością pieniędzy, ale z drugiej (według mnie ważniejszej) nasze zachowanie jest przyjazne dla środowiska.
Wysłany przez: Grzegorz Pukalski
« dnia: 07 Wrzesień 2015, 15:27:22 »

Witam,

Dość obszerne pytanie ,ale zwięźle postaram się na nie odpowiedzieć.

Na hali basenowej jednym z najważniejszych zadań dla wentylacji jest redukcja wilgoci spowodowanej parowaniem wody basenowej.
Skuteczne urządzenia wentylujące posiadają na wyposażeniu osuszacz  powietrza zbudowany na zasadzie układu chłodniczego , który wytrąca na chłodnicy wodę z powietrza. To właśnie takie urządzenia z uwagi na koszt budowy zabezpieczonego  antykorozyjnie układu chłodniczego oraz zsynchronizowanie go z pozostałymi elementami wyposażenia urządzenia do wentylacji basenowej generuje nam wysoką cenę. W zamian za to  otrzymujemy system zapewniający wymaganą wilgotność na hali na poziomie 60% o każdej porze roku .  Tańsze rozwiązania bez układu chłodniczego  bazują  na wymianie powietrza w hali basenowej oraz jego adsorpcji wilgoci która jest usuwana wraz z usuwanym powietrzem .Rozwiązanie takie nie będzie w stanie zredukować wilgotności na basenie w okresach gdy powietrze zewnętrzne  ma dużą wilgotność i nie zaabsorbuje  wilgoci z hali basenowej .  Kolejnym minusem osuszania tzw. powietrzem zewnętrznym jest olbrzymi nakład energii cieplnej który musimy do tego powietrza dostarczyć w okresach chłodnych . Reasumując : systemy bez osuszacza zimą jest bardzo energochłonny ,a latem może być nieskuteczny.
Zastosowanie droższego systemu z osuszaczem pozwoli na kilkukrotne oszczędności z tytułu dogrzewania powietrza zimą ponieważ osuszacz pracuje w 80-90% na powietrzu obiegowym wewnętrznym , a tylko 10-20%  jest powietrza świeżego o ogrzanego przez systemy odzysku ciepła profesjonalnej centrali basenowej . Wybór urządzeń z osuszaczem  jest dość duży , a profesjonalne rozwiązania stawiające na energooszczędność  potrafią mieć nawet 4 systemy odzysku energii cieplnej co przy stale rosnących kosztach energii cieplnej staje się coraz tańszym rozwiązaniem.......

Temat ten jest dość obszerny i jeśli nasuwają się Państwu szczegółowe pytania to zapraszam do dyskusji .
Wysłany przez: danal
« dnia: 04 Wrzesień 2015, 12:31:04 »

Aż dziwne, że nikt nie odpisał :(
Wysłany przez: Jacek
« dnia: 24 Sierpień 2015, 15:33:15 »

Mam pytanie, wiele firm oferuje różne systemy wentylacji hali basenowej, co wybrać i jakie konsekwencje poniosę przy tańszych rozwiązaniach. Czy zastosowanie drogiej centrali pozwoli ograniczyć koszty eksploatacji, na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzeń